Gabinet Turkusowej Terapii
na czym polega

Psychoterapia

Psychoterapia to zespół metod leczenia szerokiego spektrum zaburzeń i problemów natury psychicznej i emocjonalnej, realizowanych w bezpośredniej relacji z terapeutą.

Terapia to cykl regularnych spotkań, opierających się na bezpośrednim kontakcie terapeuty z Osobą, indywidualnych lub w większej grupie - w zależności od rodzaju terapii.

Poza suchą definicją – terapia to Twoja praca nad emocjami i tym co kłębi się w Twojej głowie i ciele, przebiegająca we wsparciu zaufanej osoby terapeuty, pomagające- j/go Tobie uporać się systemowo, krok po kroku z tym wszystkim, co sprawia Ci trudność, odbudować i wzmocnić siebie, ukoić nerwy, osiągnąć upragniony dobrostan, błogostan i spokój.

Miary skutecznej terapii
image

Satysfakcja i zaufanie klientów

image

Specjaliści w swojej dziedzinie

image

Regularna superwizja w zespole

image

Zaangażowanie Klienta

image

Uzyskaj 15-minutową bezpłatną konsultację online!

profesjonalna pomoc dla ciebie

Kluczowe obszary naszej działalności

image

Terapia indywidualna

Terapia krótko- i długoterminowa, której celem osiągnięcie komfortu psychicznego

image

Terapia traumy

Indywidualna terapia dedykowana Osobom, które doświadczyły traumy, umożliwiająca odzyskanie dobrostanu i adaptację do codziennego funkcjonowania.

image

Praca z uzależnieniami

Praca z Osobą, dla której nałogowe regulowanie uczuć staje się głównym sposobem osiągania stanów pozytywnych. Praktyczne wsparcie Osoby uzależnionej i jej bliskich.

image

Praca z kobiecością

Nieodzownym elementem pełni kobiecości jest troska o relację ze swoją kobiecością i bycie kobietą dla siebie.

image

Terapia dla par

Pomagamy budować siebie w związku.
Miłość do siebie, poczucie własnej wartości, czułość i akceptacja, są podstawą by w związku być bezinteresownie i z nastawieniem na wzajemność i komunikację.

image

Medytacja i trening oddechowy

Medytacyjne wędrówki poprzez energię, ciało i przestrzeń umysłu, wg autorskich scenariuszy medytacyjnych, opartych o metody pracy z energią i emocjami, wykorzystujących elementy psychoterapii i mindfulness.

image

Pomoc około-rozwodowa

Praca z Osobą lub parą mająca na celu minimalizację negatywnego wpływu rozwodu na życie i codzienność. Wsparcie emocjonalne oraz komunikacyjne.

image

Psychoedukacja, warsztaty, praca z grupą

Praca z dorosłymi i nastolatkami.

Psychoterapia indywidualna to szereg działań podjętych przez Klienta we współpracy z psychoterapeutą, w oparciu o określone metody pracy terapeuty dostosowane do potrzeb klienta.

To proces funkcjonujący według zasad szczególnego kontraktu łączącego klienta i terapeutę pozwalającego na zaplanowanie i zrealizowanie terapii, czyli osiągnięcie jej uprzednio określonego celu.

Czas trwania terapii oraz częstotliwość sesji dostosowane są zawsze do indywidualnego przypadku danego klienta. Nie da się przed podjęciem współpracy określić na sztywno czasu trwania terapii.

Najczęstszym modelem jest system cotygodniowych spotkań, trwających 50 min każde, jednak w indywidualnych przypadkach możliwa jest propozycja częstszych spotkań, nawet kilka razy w tygodniu.

Dla skuteczności terapii istotna jest jej regularność, ponieważ wszystko co dzieje się pomiędzy sesjami jest częścią całego procesu. Aby proces miał wymierny wpływ na życie i klient miał szansę wdrożenia przepracowanych na sesjach elementów, konieczna jest ciągłość i systematyczność. Inaczej tracimy główny sens i sesje pozostają jedynie luźno powiązanymi spotkaniami.

W zależności od problemu z którym klient zgłasza się do terapeuty, może usłyszeć propozycję terapii krótko-, średnio-, lub długoterminowej. Jeżeli problemem klienta jest chwilowy kryzys, trudne decyzje czy potrzeba wsparcia w dostosowaniu do zmian, kilka do kilkunastu tygodni mogą okazać się wystarczające. W przypadku osób ze złożonym problemem wskazany jest dłuższy czas, niekiedy trwający nawet kilka lat.

Czas terapii uzależniony jest także od motywacji klienta, gotowości do zmiany, chęci pracy własnej oraz występowania dodatkowych zaburzeń i uzależnień. Zwykle na ok. 2-3 sesji terapeuta ustala z klientem wstępne ramy czasowe terapii, które stają się elementem mentalnego kontraktu, pozwalającym na ustalenie czasu w którym klient dokona zmiany, przewartościowania czy zyska skuteczną umiejętność jakościowego funkcjonowania ze swoimi emocjami i doświadczeniami.

Podstawowe założenia

W myśl podejścia ericksonowskiego, realizowana przez nas terapia koncentruje się na teraźniejszości i zorientowana jest na przyszłość oraz na wywoływanie zmiany przez uruchomienie zasobów tkwiących w człowieku, rozpoznanie jego ograniczeń i otworzenie dostępu do konstruktywnych aspektów nieświadomości.

Zadaniem terapeuty jest skuteczne wywołanie zmian poprzez bezpośrednie lub pośrednie uruchamianie zasobów tkwiących w Kliencie, a w przypadku terapii rodzinnej zasobów poszczególnych członków rodziny, bazując na charakterze relacji między nimi.

Skutecznymi środkami wywoływania zmian są podkreślanie mocnych stron Klienta, pozytywnych aspektów relacji, dokonywanie zmian małymi krokami, rozwinięcie właściwego, indywidualnego stylu wrażliwości, rozpoznanie jego ograniczeń i dotarcie do ww. konstruktywnych aspektów nieświadomości.

  • koncentracja na tym co jest możliwe, a nie na tym co jest idealne,
  • każdy człowiek dysponuje zasobami, by wydobyć się z choroby,
  • każde zachowanie człowieka, choćby najbardziej naganne, ma u swoich podstaw pozytywne intencje: poczucie bezpieczeństwa, wyładowanie agresji itd.,
  • każdy człowiek podejmuje w danej chwili decyzje, które wydają mu się najlepsze z możliwych i mu dostępnych,
  • nie ma opornych pacjentów, są tylko mało elastyczni terapeuci,
  • każde zachowanie człowieka w jakichś warunkach i czasie (kontekście) jest przydatne,
  • tym co leczy jest obiektywny punkt widzenia,
  • jeśli coś jest w nieświadomości, to w tym momencie jest to najlepsze miejsce dla tej treści,
  • pacjent ponosi odpowiedzialność za terapię.
ZADAWAJ PYTANIA

Osoba silna, odporna psychicznie:
1. nie czuje trudnych emocji
2. nie odczuwa stresu
3. zawsze dąży do rozwiązania problemu/ sytuacji
4. nigdy się nie poddaje
5. jest pewna siebie
6. ma wysokie poczucie własnej wartości
7. jest zawsze uśmiechnięta i ma dobry humor
8. ma wpływ na to co się dzieje w jej życiu
9. jest samowystarczalna
10. nie potrzebuje pomocy innych
11. nie włącza innych w swoje sprawy

Nadrzędnym celem każdej terapii jest osiągnięcie komfortu psychicznego, dlatego ważna jest świadomość, że nie musisz mieć zaburzeń psychicznych, aby skorzystać z psychoterapii i dzięki niej osiągnąć wellbeing.

Jeżeli w Twoim życiu wystąpiło chociaż jedno z poniższych zdarzeń, lub przejawiasz któryś z symptomów, rozważ podjęcie terapii:
– doświadczenie traumy: utrata bliskiej osoby, poważna choroba, wypadek, napaść, napaść seksualna, gwałt, molestowanie, jakakolwiek inna sytuacja wywołująca poczucie zagrożenia życia lub inne ekstremalnie stresujące zdarzenie
– traumy wczesnorozwojowe i relacyjne
– trudności w relacji, sytuacja okołorozwodowa
– objawy depresji, skrajne poczucie zobojętnienia, myśli samobójcze
– poczucie lęku, silny niepokój, natrętne myśli, zaburzenia snu lub bezsenność
– niskie poczucie własnej wartości, niemoc, bezradność
– uzależnienia
– natręctwa i fobie
– zaburzenia nastrojów, skrajne stany emocjonalne, częste zmiany nastroju
– problemy z napadami agresji i trudności z kontrolowaniem emocji
– objawy psychotyczne, halucynacje, urojenia, stany manii
– poczucie wypalenia zawodowego, życiowego, braku celu i sensu życia
– zaburzenia żywienia
– trudności wychowawcze i problemy w funkcjonowaniu dzieci i młodzieży
– zaburzenia tożsamości, niepewność w obszarze orientacji seksualnej bądź tożsamości płciowej
– potrzeba rozwoju, wzmocnienie poczucia własnej wartości, odnalezienia swoich celów, wzmocnienia kobiecości, znalezienia sposobów radzenia sobie ze stresem, umiejętności skupienia na tu i teraz.

Przeciwwskazaniem do podjęcia terapii jest somatyczna niestabilność klienta, wynikająca z sytuacji życiowej, okoliczności w których czynnie uczestniczy, aktywne zaburzenia psychotyczne bądź aktywna faza uzależnienia.

Jeżeli nie masz wystarczającej chęci zmiany, zgłaszasz się na terapię pod wpływem przymusu, bądź namowy osób trzecich, ale nie mając wiary w jej powodzenie czy świadomości istnienia problemu, przemyśl czy na pewno nie masz innej opcji spędzania godziny tygodniowo.

Równie istotnym przeciwskazaniem do pracy z konkretnym terapeutą/ terapeutką jest brak zaufania do niego.

Pamiętaj, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na skuteczność psychoterapii jest relacja klient – terapeuta. Zaufanie, poczucie bezpieczeństwa w gabinecie, otwartość i możliwość bezwarunkowego bycia sobą… to niezbędne elementy środowiska sprzyjającego zmianie. Jeżeli tego nie czujesz, spróbuj z inną terapeutką/ terapeutą.

Wellbeing...

Dobrostan psychiczny można zdefiniować jako efekt poznawczej i emocjonalnej oceny własnego życia, na którą składają się wysoki poziom spełnienia i satysfakcji życiowej. Gdy zauważamy, że w naszym otoczeniu przeważają pozytywne doświadczenia i przyjemne emocje oraz niski poziom negatywnych przeżyć i nastrojów, wówczas możemy stwierdzić, że dobrostan psychiczny jest rzeczą, która nas dotyczy (Kasperek-Golimowska, 2012)

Ponieważ Twój dobrostan nie jest czymś stałym, niezmiennym i danym z nadania, poznanie mechanizmów jego osiągania pomaga go utrzymać. Raz zdobyty dobrostan nie musi towarzyszyć Ci przez cały czas. Jeżeli dzisiaj jesteś nie-/szczęśliwa nie stanowi to sytuacji constans i w przyszłości może się zmienić. To dobra wiadomość, ale też zobowiązująca – jeżeli chcesz „dobrze żyć”, niezbędne będzie przyjrzenie się co Cię uszczęśliwia, co przynosi satysfakcję, co Cię frustruje, gdzie są Twoje czułe punkty, jakie masz triggery, stresory i dystresory, etc.

Twój dobrostan psychiczny

Możemy zidentyfikować 6 podstawowych wymiarów dobrostanu psychicznego. Przyglądając się sobie uważnie, jesteś w stanie – na podstawie oceny ich stanu, zorientować się w jakim miejscu psychicznie się znajdujesz i na ile w każdym z nich czujesz/ obserwujesz niedobory czy dysfunkcje.

  • Samoakceptacja
  • Rozwój osobisty
  • Cel w życiu
  • Panowanie nad własnym otoczeniem
  • Autonomia
  • Pozytywne relacje z innymi

Zaburzenia harmonii w jednym lub wielu z powyższych obszarów – dysfunkcje bądź niedobory, a także nadmiar stresu, są wystarczającym wskazaniem, aby pracować nad sobą w terapii i sięgnąć po pomoc w dążeniu do równowagi.

Wciąż nie jesteś przekonan-a/y?

Oblicz, z jak wysokim poziomem stresu obecnie się mierzysz, weryfikując poniższą listę – podlicz swoje punkty za każde wydarzenie, którego doświadczyła/eś w przeciągu ostatniego roku. Jeżeli coś wydarzyło się więcej niż raz, sumujesz punkty za każdy przypadek.

Szczegóły

Metoda:

holistyczna terapia zintegrowana – dostosowana do klienta

Czas trwania:

Krótkoterminowa – do 6-mcy

Średnioterminowa – 6-mcy do roku

Długoterminowa – do kilku lat

Częstotliwość:

1 raz w tygodniu

lub wg wskazań

Długość sesji:

50 min

Oblicz swój poziom stresu

Skala stresu Holmesa i Rahe’a

Śmierć partnera/ współmałżonka - 100

Rozwód - 73

Separacja lub rozstanie - 65

Pobyt w więzieniu - 63

Śmierć bliskiego członka rodziny - 63

Ciężka choroba lub wypadek z uszkodzeniem ciała - 53

Ślub - 50

Zwolnienie z pracy/ bezrobocie - 50

Pojednanie z małżonkiem - 45

Przejście na emeryturę – 45

Znacząca zmiana stanu zdrowia lub zachowania członka rodziny – 44

Ciąża – 40

Problemy seksualne – 39

Pojawienie się nowego członka rodziny – 39

Poważna zmiana w pracy lub reorganizacja firmy – 39

Zmiana statusu finansowego – 38

Śmierć przyjaciela – 37

Zmiana stanowiska pracy – 36

Konflikty w rodzinie – 35

Wysoki kredyt lub poważne obciążenie hipoteki – 31

Problemy z hipoteką/odmowa kredytu – 30

Zmiana stopnia odpowiedzialności w życiu zawodowym – 29

Opuszczenie przez dzieci domu rodzinnego – 29

Kłótnie i starcia z krewnymi współmałżonka – 29

Wzmożenie wysiłku dla wykonania jakiegoś zadania – 28

Początek lub zakończenie pracy zawodowej współmałżonka – 26

Rozpoczęcie lub zakończenie nauki szkolnej – 26

Zmiany standardu, poziomu życia – 25

Zmiany osobistych nawyków i przyzwyczajeń – 24

Starcia z szefem – 23

Zmiany warunków pracy lub najbliższego otoczenia – 20

Zmiana miejsca zamieszkania – 20

Zmiana szkoły – 20

Znacząca zmiana w spędzaniu wolnego czasu – 19

Zmiany w praktykach religijnych – 19

Znacząca zmiana w nawykach życia towarzyskiego – 18

Niewielka pożyczka – 17

Znacząca zmiana przyzwyczajeń dotyczących snu – 16

Znacząca zmiana dotycząca kontaktów z rodziną – 15

Zmiany nawyków żywieniowych – 15

Urlop – 13

Święta spędzane z rodziną – 12

Małe naruszenie przepisów prawnych – 11

Umów sesję

       Według Holmesa i Rahe’a:

    • Wynik między 150 a 199 punktów oznacza 37 % szansy na zachorowanie w przeciągu kolejnych 2 lat.
    • Wynik między 200 a 299 punktów oznacza 51% szansy na chorobę przed upływem 2 lat.
    • Wynik powyżej 300 punktów oznacza 79% ryzyka zachorowania w kolejnych 2 latach.